מימון קבוצות רכישה

כמעט כל אחד ואחת מאיתנו חולמים שיהיה לנו דירה או בית משלנו בשלב כזה או אחר של חיינו. למעשה, יש כאלה שעובדים חלק ניכר בחייהם במטרה להצליח ולקנות דירה. זוגות רבים מתקשים לחסוך את הסכום הנדרש במטרה שהבנק יאשר להם לקחת משכנתא ומנסים לגייס או להצטרף לקבוצת רכישה במטרה להוזיל עלויות. מהי קבוצת רכישה, איך משיגים מימון לקבוצות רכישה, למה צריך לשים לב בתהליך – על כך ועוד במאמר הבא.

 

מימון קבוצות רכישה

כאשר אנו בוחרים להצטרף לקבוצת רכישה, לרוב המטרה היא להוזיל בצורה ניכרת את העלויות בדרך לדירה שתהיה שלנו. אמנם קצת קשה לשים את האצבע לגבי מאיפה הכל התחיל, האם ממחאת האוהלים בקיץ 2011 בשדרות רוטשילד בתל אביב או שמא מרעיון חכם אך לא פשוט לביצוע של אנשי הקבע, אך זה לא באמת משנה. ככל שהזמן עובר קמות עוד ועוד קבוצות רכישה אשר מאפשרות לזוגות ומשפחות רבים להפוך את החלום למציאות.

 

מהי קבוצת רכישה?

קבוצת רכישה היא קבוצה של אנשים שמטרתה לרכוש קרקע שתשמש בתהליך בניית פרויקט, כאשר התהליך כולו נעשה בהסכם שיתופי.

 

באופן כללי, קיימים שני יתרונות בולטים בבחירה לקחת חלק מקבוצת רכישה.

  1. חיסכון בעלויות התיווך – נוצר קשר ישיר עם הקבלן
  2. חסכון בעלויות המיסוי – בניית בניין דרך קבוצת רכישה נעשה עם פטור ממע“מ וקיימת הוזלה משמעותית של רכיב מס הרכישה בעסקה.

 

איך זה מתבצע בפועל?

בשלב הראשון מתארגנת קבוצת רוכשים שהם בעצם אנשים פרטיים. הרוכשים מתעניינים לגבי קניית קרקע הנמצאת בתהליך של הפשרה וכזו המיועדת לבנייה. בשלב הבא כל הרוכשים הפוטנציאליים חותמים על הסכם הרכישה בעזרת עו“ד נדל“ן מקצועי מול הבעלים של הקרקע. בנוסף, נחתם חוזה שיתופי ובו מפורטים הסעיפים הנלווים לתהליך, סוג של הסכם בין הרוכשים. לאחר מכן קובעים איך יתבצע תהליך ההתקשרות בין הקבלן לחברי הקבוצה עד לקבלת המפתח.

 

מימון קבוצות רכישה – מיהו הגוף המממן את הפרויקט?

קבוצת הרכישה צריכה לפנות לבנק או לכל גורם מממן פרטי אחר שמתחייב לממן את הפרויקט עד לשלב שבו תסתיים הבניה. כחלק בלתי נפרד מתהליך המימון, תתבצע בדיקה שהקרקע לא משועבדת או מחזיקה בחוב כזה או אחר. למרות שקיימים פטורים מכל מיני תשלומים, עדיין מרבית חברי הקבוצה לר יכולים לממן את עלויות הפרויקט בלי סיוע חיצוני ולכן יצטרכו לקחת משכנתא במטרה להגשים את קיום הפרויקט. בשלב הראשוני, הבנק בוחן את רמת הכדאיות שלו למתן משכנתא ובודק שאין סיכונים המלווים את הפרויקט. בשלב הבא, שמאי אותו ממנים מוציא דו“ח כלכלי מפורט מה שנקרא גם דו“ח אפס המציג את כל העלויות העתידיות של הפרויקט. לאחר שהבנק בוחן את הדו“ח הוא מחליט האם להעניק את המימון לפרויקט ולהוציאו לפועל.

 

לקבל מידע נוסף לגבי מימון קבוצות רכישה, צרו איתנו קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מימון קבוצות רכישה

 

השארת תגובה